Najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej

bankowość internetowaOsób, które nie korzystają dziś z bankowości internetowej nie ma już zbyt wielu. Jest to niezwykle komfortowy i elastyczny sposób na kontrolowanie własnych funduszy osobistych. Dzięki internetowemu dostępowi do swojego rachunku bankowego, możliwe jest dowolne wykonywanie niemal wszystkich operacji, począwszy od zwyczajnego sprawdzenia salda, a skończywszy na dokonywaniu przelewów międzynarodowych lub załatwianiu kredytu.

 

Bankowość elektroniczna ma wiele plusów, lecz nie jest całkowicie pozbawiona minusów. A w zasadzie jednego minusa – jeśli z niej korzystamy, nasze pieniądze mogą być w pewnym niebezpieczeństwie. Oczywiście nie zawsze. Tylko, jeśli nie przestrzegamy kilku podstawowych zasad. Jeśli zastosujemy się do reguł bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej, naszym pieniądzom nic złego się nie stanie.

Nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać, że w internecie szaleje mnóstwo oszustów, którzy wykorzystują różne sposoby, aby włamywać się do komputerów innych użytkowników sieci i przechwytywać kluczowe informacje, na przykład właśnie na temat naszych kont. Dobre zabezpieczenie stanowi używanie legalnego oprogramowania na swoim komputerze. Dzięki niemu mamy pewność, że nasz system jest na bieżąco aktualizowany, a luki, które mogą być wykorzystywane przez hakerów są łatane. Druga rzecz to posiadanie dobrego programu antywirusowego oraz firewalla.

Kolejna sprawa to bezwzględne uważanie na fałszywe maile. Wyłudzanie informacji o kontach przez maila to bardzo powszechna metoda działania hakerów. Zazwyczaj piszą oni do nas w sposób, jakby sami byli przedstawicielami banku i proszą o podanie poufnych informacji.

Żaden bank tak naprawdę nie prosi klientów o podawanie danych z karty kredytowej czy też numerów z karty kodów. Nigdy nie odpowiadaj na takie maile.

Nie klikaj też na linki zawarte w podejrzanych mailach. Innym, także powszechnym działaniem hakerów jest podmienianie adresów stron. Należy zawsze zachować szczególną uwagę, na jaką stronę tak naprawdę wchodzimy. Właściwa witryna banku powinna być opatrzona symbolem kłódki.
Pamiętajmy również, aby zawsze szczególną wagę przykładać do ochrony danych.

Zapisywanie hasła i numeru klienta na kartkach, które mogłyby dostać się w niepowołane ręce nie jest zbyt mądrym rozwiązaniem.

Kolejna sprawa to niekorzystanie z bankowości online w miejscach publicznych.

Lepiej robić to tylko na własnym komputerze.

Na koniec jeszcze jedno – pamiętajmy o każdorazowym wylogowywaniu się z konta.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *