Czy lokaty bankowe są bezpieczne?

bezpieczna lokataPodejmując decyzję o oszczędzaniu pieniędzy musimy jeszcze dokonać wyboru spośród wielu dostępnych instrumentów finansowych. Zdecydowanie największa popularnością w tej dziedzinie cieszą się lokaty bankowe, ponieważ w powszechnym przekonaniu uchodzą za najbardziej bezpieczne formy gromadzenia pieniędzy. Tak jest rzeczywiście, środki złożone w depozycie bankowym dają pewny i stabilny, chociaż może niezbyt wielki, zysk.

Bezpieczeństwo lokat wynika przede wszystkim z charakteru samej instytucji bankowej. Banki podlegają bowiem surowym rygorom prawa bankowego i regulacjom Komisji Nadzoru Finansowego, co skutecznie eliminuje ryzyko nieodpowiedzialnych decyzji finansowych i innych nadużyć.

 

Dodatkowo nasze oszczędności, przechowywane w banku w formie depozytów, podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do wysokości 100 tysięcy euro.

Oznacza to, że nawet gdyby nasz bank niespodziewanie zbankrutował, co w świetle polskich regulacji prawnych jest mało prawdopodobne, otrzymujemy zwrot naszego wkładu finansowego do wspomnianej wyżej wysokości.

 

Wreszcie zawsze możemy sprawdzić, w jaki sposób bank zarządza naszymi pieniędzmi, analizując jego roczne sprawozdania finansowe dostępne na stronach internetowych.

Większość osób, decydując się na lokatę bankową jako sposób na gromadzenie środków finansowych i ich pomnażanie, interesuje się przede wszystkim wysokością oprocentowania. Tymczasem warto niekiedy zainteresować się tym, skąd właściwie bank bierze pieniądze na nasz zysk i zerkając do sprawozdań finansowych sprawdzić przy okazji, jak gospodaruje oszczędnościami swoich klientów.

 

Otóż ogromną część działalności tego rodzaju instytucji stanowią kredyty i pożyczki udzielane osobom indywidualnym i przedsiębiorstwom, a ponieważ są one wyżej oprocentowane niż lokaty, różnica stanowi zysk banku, a zatem i każdego z klientów trzymających tutaj swoje oszczędności.

 

Tak więc wysokość oprocentowania lokat zależy w dużym stopniu od operatywności i zasięgu działania danego banku. Naturalnie banki zarabiają także na innych instrumentach finansowych, między innymi dzięki papierom wartościowym czy pożyczkom międzybankowym.

 

Istnieje oczywiście dużo innych możliwości lokowania i pomnażania pieniędzy, jeżeli jednak liczymy na bezpieczny i pewny zysk, lokata bankowa, szczególnie długoterminowa, jest najlepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *