Jak najlepiej zainwestować 10 000 zł?

10 000Na pierwszy rzut oka, 10 000 zł nie jest dużą sumą. Jednak z odpowiednim podejściem można ją w miarę dobrze zainwestować, lub przynajmniej zabezpieczyć.

Czy warto zainwestować 10 000 zł w lokatę

Lokata to podstawowy instrument inwestycyjny. Nie musimy robić zupełnie nic. Nie trzeba nic monitorować, nie trzeba nic wypełniać, a obecnie nawet podpisywać. Przelewamy pieniądze na lokatę i czekamy określony okres czasu.

Jednak z 10 000 zł dużych pieniędzy się nie zarobi. Obecnie lokaty to średnio 3% a więc 300 zł zarobku w skali roku, co miesięcznie daje około 25 zł (na kartę telefoniczną?). Są lokaty, które mają do 6%, jednak warunki promocji są często trudne do spełnienia. Mimo wszystko 600 zł zarobku w ciągu roku (50 zł miesięcznie), nie robi na nas dużego wrażenia.

Zainwestować 10 000 zł w programy inwestycyjne

Kolejnym produktem inwestycyjnym jaki proponują banki są programy inwestycyjne. W zależności od programu, zysk jest na poziomie około 7%. Jednak im wyższy zysk, tym wyższe ryzyko. Niektóre są tak skonstruowane, że zamrażają środki na długi okres czasu, ale jeśli coś pójdzie „nie tak” (na przykład program nie zwróci się bankowi), to po prostu nic nie zarobimy.

10 000 zł na giełdę?

Giełda kusi, jednak wymaga pewnych umiejętności i wiedzy. Zanim osiągniemy pewien poziom, musimy liczyć się z tym, że w praktyce można także stracić zamiast zyskać. Giełda nie jest loterią, choć czasem wielu się tak wydaje. To wypadkowa wielu zdarzeń, które wprawny inwestor (często) jest w stanie przewidzieć.

Zysk w skali roku dla początkującego waha się w graniach 10%, natomiast starzy wyjadacze po podsumowaniu zysków i strat zarabiają nawet do 50% zainwestowanych środków.

Nie ma jednak progu możliwości i stałych cyferek, które mówią, że Kowalski po 10 latach praktyki zarabia 50% na każdej transakcji. Zdarzają się spektakularne zarobki, rzędu kilkuset procent, jak i równie wysokie straty.

Zabaw się w inwestora

Swoje pieniądze możesz zainwestować także poza instytucjami finansowymi. Spółki, firmy prywatne, samorządy i inne organizacje, stale realizują pewne inwestycje i stale potrzebują środków. Niektóre z nich są w stanie zaoferować korzystne warunki. Dla nich to plus, gdyż otrzymują środki taniej niż w przypadku kredytów, a dla Ciebie to większy zarobek niż na lokacie.

Jednak w tym przypadku liczy się pewien instynkt, znajomość prawa, kwestie związane z ewentualną windykacją. Nigdy nie wiesz czy dany projekt danej organizacji faktycznie przyniesie zysk im, a jeśli oni na tym stracą, to nie będą mieć środków na wypłacenie Tobie.

Podsumowując

A zatem widzisz – jest wiele możliwości na to jak zainwestować 10 000 zł. Nie ma jednej złotej metody. Jeśli chcesz spać spokojnie, zanieś swoje środki do banku i nie zastanawiaj się co się z nimi dzieje. Jeśli chcesz więcej i stać Cię na pewne poświęcenie, a także ryzyko, wyjdź krok w przód, zainteresuj się giełda, inwestycjami pozabankowymi lub otwórz własną działalność.

Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *