Lokaty i konta oszczędnościowe – zalety i wady

konto czy lokataChociaż oszczędzanie nie należy do szczególnie ulubionych i docenianych przez Polaków czynności, to jednak liczba osób odkładających systematycznie pieniądze w rozmaitych instrumentach finansowych powoli, ale stale rośnie.

Większość z tych, którzy zdecydowali się w ten sposób gromadzić kapitał na przyszłość, robi to przede wszystkim z myślą o emeryturze. Powszechnie wiadomo bowiem, że za kilka lat, kiedy ustanie naliczanie emerytur według starych zasad, wypłacane świadczenia będą bardzo niskie, w związku z czym trzeba się będzie ratować prywatnymi oszczędnościami.

 

Konta oszczędnościowe

Oczywiście oszczędzamy też w związku z innymi celami czy przedsięwzięciami, planowanym kupnem samochodu czy mieszkania, dłuższym wyjazdem, nowoczesnym sprzętem elektronicznym itd. W związku z tym pojawia się kwestia, gdzie należało by trzymać pieniądze, aby w miarę powiększania się odkładanych środków finansowych, generowały one jakiś przyzwoity zysk. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się być bankowe konto oszczędnościowe, jako że można je połączyć z rachunkiem osobistym i na przykład dokonywać przelewów bezpośrednio z bieżącego rachunku, na który wpływa nasze wynagrodzenie, na rachunek oszczędnościowy.

Zaletą bankowego konta oszczędnościowego jest jego elastyczność.

Po pierwsze, nie musimy deklarować z góry wysokości ani częstotliwości wpłat, zależy to wyłącznie od naszej woli.

Po drugie, środki pozostające na tym koncie są w każdej chwili do naszej dyspozycji, można wpłacać i wypłacać w dowolnym momencie bez utraty odsetek.

Lokaty terminowe

Drugą bardzo popularną formą gromadzenia środków finansowych jest lokata terminowa. W przeciwieństwie do rachunku oszczędnościowego, taka lokata, zresztą zgodnie z nazwą, obliguje nas do utrzymania na niej pieniędzy przez określony w umowie czas, czyli do dotrzymania terminu, w przeciwnym razie tracimy odsetki. Nie ma zatem, tak jak w przypadku konta bankowego, możliwości dowolnych wpłat i wypłat. Określony w warunkach umowy procent zysku otrzymamy wyłącznie na koniec danego okresu.

Ponadto wiele lokat terminowych ma konkretne limity dotyczące minimalnej ilości środków finansowych, jakie możemy na nią wpłacić.

Przy tym wszystkim jednak lokaty terminowe są z reguły wyżej oprocentowane niż pieniądze na koncie oszczędnościowym.

Tak więc konto jest bardziej elastyczne, ale za to lokata bardziej opłacalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *