Polacy coraz częściej myślą o przyszłości w kontekście niezależności finansowej, zwłaszcza w tym okresie życia, kiedy nie jest się już aktywnym zawodowo i przychodzi żyć wyłącznie z emerytury. Istnieje wiele sposobów gromadzenia i pomnażania kapitału, począwszy od lokat bankowych, poprzez fundusze inwestycyjne, aż po bezpośrednie inwestowanie w giełdę, nieruchomości czy ziemię.
Alternatywnym i w pewien sposób ekskluzywnym sposobem pomnażania pieniędzy, jest inwestowanie w kamienie szlachetne, a konkretnie w diamenty.
Niewątpliwą zaletą tego typu inwestycji, podobnie jak w przypadku innych, nie mających charakteru finansowego, alternatywnych metod, jest to, że są one w zasadzie niezależne od aktualnej koniunktury gospodarczej, przynajmniej nie bezpośrednio.
Inwestowanie w diamenty jest przede wszystkim korzystne dla tych inwestorów, którzy zainteresowani są średnim i długim okresem lokowania pieniędzy. Tylko bowiem w takich okresach możemy być pewni zysków. Oczywiście zdarzały się w historii spektakularne i gwałtowne zmiany kursu złota czy diamentów, jednak były to raczej sytuacje wyjątkowe, gdyż generalnie kamienie szlachetne przynoszą raczej stabilną stopę zwrotu, ale w dłuższej perspektywie.
Można by powiedzieć, że ceny diamentów charakteryzują się stałą tendencją wzrostową, co wynika między innymi ze ścisłej kontroli ich podaży na rynku.
Wszystkie te uwagi dotyczą naturalnie diamentów standardowych, te większe, nie mówiąc już o wyjątkowo rzadkich okazach, podlegają nieco innym regułom rynkowym.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat ceny kamieni jednokaratowych wzrastały od 5 do 7%, choć zdarzały się też zmiany kursu.
Ryzyko kursowe nie jest jednak największym zmartwieniem potencjalnych inwestorów inwestujących w diamenty. Zagrożeniem mogą być problemy ze sprzedażą, możliwość nabycia kamienia za zawyżoną cenę albo nawet fałszywego, czy brak transparentności rynku. Z tego między innymi względu powinniśmy kupować jedynie takie diamenty, które posiadają certyfikat wystawiony przez dyplomowanych rzeczoznawców jubilerskich. Są to osoby dysponujące fachową i dogłębną wiedzą z dziedziny gemmologii.
Tak więc podejmując decyzję o inwestowaniu w diamenty, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę dłuższy czas trwania inwestycji. Oczywiście nikt nam nie zagwarantuje wysokości zysku, ale im dłużej diamenty będziemy przechowywać, tym większej stopy zwrotu możemy się spodziewać.
Tagi: diamenty, inwestycja
Dodaj komentarz