Sposoby bezpiecznego oszczędzania na emeryturę

oszczędzanie na emeryturęOd dłuższego czasu trwa w Polsce dyskusja wokół kwestii emerytalnych. Obowiązujący przez długie lata tak zwany system repartycyjny, zakładał, że kolejne pokolenia pracowały na rzecz przyszłych, a konkretnie, część ich dochodu była przeznaczona na świadczenia emerytalne osób już nie pracujących.

Jednak w obliczu  zmian demograficznych okazało się, że taki model nie spełnia już oczekiwań, wobec czego zaczęto szukać nowych rozwiązań. Efektem tych poszukiwań była reforma emerytalna z 1998 roku, która wprowadziła pojęcie zdefiniowanej składki, co oznacza, że przyszła emerytura będzie wynosiła tyle, ile zdołaliśmy w formie składek do ZUS na nią odłożyć.

Wiadomo już dzisiaj bez żadnych wątpliwości, że przyszłe emerytury będą niskie, prawdopodobnie ich wysokość będzie stanowiła około 30 do 40% wynagrodzenia.

 

Zatem żeby na emeryturze nie biedować, trzeba odpowiednio wcześnie zacząć gromadzić środki finansowe na prywatne dofinansowanie emerytury z ZUS. Sposobów bezpiecznego oszczędzania jest wiele, zarówno tych o charakterze ściśle emerytalnym, jak i różnych alternatywnych metod gromadzenia i powiększania kapitału, na przykład poprzez inwestowanie.

Jak bezpiecznie oszczędzać na emeryturę

W obszarze instrumentów finansowych dedykowanych, czyli przeznaczonych na konkretny cel emerytalny, mamy przede wszystkim tak zwany trzeci filar. Są to na przykład polisy z funduszami kapitałowymi, które łączą ubezpieczenie na życie z lokowaniem pieniędzy w papiery wartościowe za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych.

IKE i IKZE

Do takich instrumentów należą tez Indywidualne Konta Emerytalne, których charakterystyczną cechą, mającą zachęcić do oszczędzania, jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych. Wymaga to jednak spełnienia ściśle określonych limitów dotyczących wysokości wpłat i zachowania rygorów terminowych.

Odmianę IKE stanowią Indywidualne Konta Zaopatrzenia Emerytalnego, które z kolei dają możliwość odliczenia wpłaconych tam składek od dochodu, a więc przynoszą w efekcie zmniejszenie podatku. I one jednak mają określone warunki i limity.

Pracownicze Programy Emerytalne

Istnieją wreszcie Pracownicze Programy Emerytalne, będące grupową formą oszczędzania na przyszłą emeryturę, przeznaczone dla pracowników danej firmy.
Niemniej jednak każdy indywidualnie, w różny sposób, może oszczędzać na przyszłą emeryturę, jeżeli z jakiś powodów chce wybrać inną formę lokowania i pomnażania środków finansowych. Najważniejszy jest bowiem sam cel – niezależność finansowa w jesieni życia.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *