Jak najlepiej oszczędzać pieniądze dla dziecka?

oszczędzanie dla dzieckaBadania statystyczne wykazują, że bardzo mały procent Polaków decyduje się na długoterminowe oszczędzanie pieniędzy. A szkoda. Tego typu działanie jest mądrym i racjonalnym sposobem na zapewnienie sobie i najbliższym zaplecza finansowego, które po latach będzie spożytkowane na jakiś konkretny cel.

Oszczędzanie dla nas samych to jedna sprawa. Warto jednak pomyśleć także o oszczędzaniu pieniędzy dla naszego dziecka.

Najlepiej zacząć robić to jak najwcześniej.

Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na cykliczne odkładanie dużych sum, mogą to być nawet małe kwoty pieniędzy.

Po kilku czy kilkunastu latach i tak uzbiera się z tego niezła sumka.

Dlaczego oszczędzanie pieniędzy dla syna lub córki jest takie ważne?

 

 

To oczywiste, dzięki zgromadzonym środkom zagwarantujemy dziecku lepszy start w dorosłe życie. W zależności od tego, co nasza pociecha zdecyduje się robić uzyskawszy pełnoletność, będziemy mogli jej w realizacji tego celu pomóc.

Wyjazd na studia do odległego miasta, zakup mieszkania, wyjazd za granicę, zakup samochodu – te i tym podobne plany będzie dziecku dużo łatwiej urzeczywistnić, jeśli otrzyma od nas zastrzyk gotówki.

Jakie są sposoby na odkładanie pieniędzy dla dziecka – jak najlepiej oszczędzać?

 

Tu możliwości jest sporo, począwszy od najprostszych metod trzymania pieniędzy na koncie, a skończywszy na wykorzystywaniu skomplikowanych instrumentów finansowych. Te ostatnie są polecane tylko w sytuacji, kiedy dobrze znamy zasady funkcjonowania tych instrumentów, są one bowiem obarczone ryzykiem straty. A chodzi tu zasadniczo o lokowanie pieniędzy w akcje poprzez samodzielną grę na giełdzie i o fundusze inwestycyjne wysokiego ryzyka. Zarówno ta pierwsza, jak i druga opcja może przynieść wielkie zyski, ale i wielkie straty. Zatem chyba nie jest najlepszym rozwiązaniem lokowanie tam pieniędzy, które docelowo mają być zabezpieczeniem przyszłości naszego dziecka.

Dużo lepszym wyjściem w przypadku, kiedy chcemy regularnie odkładać pieniądze dla naszej pociechy, są różnego rodzaju konta oszczędnościowe, polisy i lokaty. Wszystkie te rozwiązania mają jedną ważną zaletę – są bezpieczne. Natomiast ich minusem jest to, iż nie są zbyt wysoko oprocentowane i dają dużo niższy zysk, niż inwestowanie na giełdzie.

No cóż, coś za coś. Chyba lepiej jeśli przybędzie nam mniej gorsza, niż gdybyśmy mieli stracić pieniądze przeznaczone dla dziecka przez nasze błędne decyzje inwestycyjne.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *