Jak policzyć zysk z lokaty terminowej?

kalkulator zysku z lokatyPodobnie jak w przypadku wszystkich innych instrumentów finansowych, tak i w przypadku lokat bankowych, wybór określonej ofert powinien być poprzedzony gruntownym namysłem i zebraniem podstawowych informacji.

 

Najlepiej sięgnąć do porównywarki ofert poszczególnych banków lub kalkulatora zysków z lokaty i sprawdzić wysokość oprocentowania, sposób naliczania odsetek oraz warunki szczegółowe dotyczące długości trwania, czy możliwości wcześniejszej rezygnacji i jej konsekwencji finansowych. Do naszego uznania bank pozostawia też na ogół kwestię wyboru oprocentowania stałego lub zmiennego.

Jak policzyć samemu zysk z lokaty?

Możemy też sami policzyć spodziewany zysk z lokaty terminowej uwzględniając podstawowe parametry, to jest wysokość proponowanego oprocentowania i czas trwania lokaty.

 

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że zawarty w umowie procent zysku, na przykład 5%, jest zawsze obliczany w stosunku rocznym, to znaczy, jeśli zakładamy lokatę na pół roku, zysk wyniesie 2,5% od wpłaconej przez nas sumy.

 

Na przykład, wpłacamy na półroczną lokatę 10 000 zł, wypracowany przez bank zysk po 6 miesiącach wyniesie 250 zł, ale nie wszystkie te pieniądze trafią do nas. Bank musi odliczyć od nich 19% podatku od zysków kapitałowych, czyli tak zwanego podatku Belki, w omawianym przykładzie 47,5 zł. Trak więc w rezultacie wzbogacimy się o kwotę 202, 5 zł.

 

Tak będzie wyglądał zysk w przypadku lokaty półrocznej, oprocentowanej na 5%, przy procencie stałym. Jeżeli zakładamy lokatę na dłuższy termin, na przykład na 3 lata, zyski należy liczyć tak samo, ale od innej podstawy, bowiem z każdym rokiem nasz kapitał wzrasta o wypracowane w danym roku odsetki. To oczywisty dowód opłacalności lokat długoterminowych, w kolejnych latach przyrost kapitału jest coraz szybszy.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku, kiedy zdecydujemy się na oprocentowanie zmienne. Tutaj nie da się wyliczyć z góry spodziewanych zysków, bowiem wszystko zależy od pośrednio od sytuacji gospodarczej w kraju, a konkretnie inflacji, a bezpośrednio od wynikających stąd decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. Na ich podstawie banki ustalają z kolei wielkość oprocentowania udzielanych przez siebie kredytów i posiadanych depozytów, a to przekłada się na wzrost lub obniżenie odsetek naszej lokaty.

 

Wyższe stopy procentowe oznaczają zatem droższe kredyty, ale dla posiadaczy lokat wyższe odsetki i na odwrót, niskie stopy procentowe to tańszy kredyt, ale z kolei niżej mniejszy zysk na lokacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *